کفش باله

کفش باله کفش باله

رفته بودم برای خرید وسیله ای،  که یکی از کتاب فروشی های خوب و معروف توجهم را جلب کرد و با خانواده و اهل و عیال رفتیم داخل فروشگاه.با دختر کوچکم و با خیال آسوده رفتیم بخش کودک و مشغول نگاه کردن به کتاب ها بودم که چشمم به کتاب کفش باله افتاد. از اسم کتاب خیلی تعجب کردم و آن را به دلیل نامش خریدم.

کتاب را با دقت خواندم. خیلی جذاب و جالب بود. نه تنها برای گروه سنی ج  که سال‌های پایانی دبستان را دربرمی‌گیرد و سال‌های سوم، چهارم و پنجم است و تا پایان سن کودکی را شامل می شود،  بلکه برای من 43 ساله نیز جذاب بود.بعد که کتاب را خواندم دیدم که این کتاب با نام «کفش های بالت» نوشته نوئل استریت فیلد( متولد 1895 ساسکس انگلستان) با ترجمه منصور عظیما با عنوان اصلی Ballet Shoes توسط بنگاه ترجمه و نشر کتاب و در سال 1339 در 300 صفحه به قیمت 70 ریال و برای گروه سنی ج به چاپ رسیده است.و دوباره این کتاب با نام «کفش باله»  به ترجمه مینا فرادی توسط نشر غنچه و با قیمت 210000 ریال در سال 1395 چاپ مجدد شده است.در سایت همان کتاب فروشی هم در مورد کتاب ( به نقل از مقدمه کتاب) آمده است :

 «کفش باله اولین رمان کودکان نوئل استریت فیلد است که از زمان چاپش در سال ۱۹۳۶ محبوب ترین و شادترین رمان وی برای کودکان و بزرگسالان بوده است. در قلب داستان پاولین، پتروا و پُزی فسیل سه دختر بچه کاملا متفاوت از بقیه هستند که عهد می بندد تا نام خود را در کتابهای تاریخی ثبت کنند. در حالی که پول کمی برای مخارج خانه وجود دارد، هر سه آنها به مدرسه رقص و تئاتر فرستاده می شوند: برای پاولین فرصتی برای درخشیدن به وجود می آید، پتروا صبر و تحمل را می آموزد و برای پزی شروع تحقق یک رویا می شود. »

این کتاب می خواهد به بچه های ما چه بیاموزد؟

 شاید شما بگویید که این کتاب در پی آن است که به بچه ها بیاموزد باید با کار و تلاش بسیار در راهی که انتخاب کرده اید موفق شوید.

یا بگوید که بچه ها باید در تامین معاش به پدر و مادر خود کمک کند و یا لااقل شکرگزار تلاشهای آنان باشند.

شاید  هر دوی این موارد درست باشند ولی با چه قیمتی؟

سئوال من این است که کارشناسان بخش کودک وزارت ارشاد با چه هدفی به این کتاب مجوز انتشار داده اند؟       

و سئوال بعدی اینکه کتابفروشی خوب و معتبر عزیز ما به چه دلیل این کتاب را در بهترین بخش کتابهای بخش کودک خود قرار داده است؟

فکر می کنم هر دو عزیز ما کتاب را نخوانده اند . نه کارشناس کودک وزارت ارشاد و نه کارشناس کودک کتابفروشی و یا شاید ما خیلی حساس و سخت گیر شده ایم و آموزش رقص و ترویج آن چیز معمول و متدوالی شده است.

خوب است بخش هایی از کتاب را با هم مرور کنیم:

اصلا چرا همه مان نمی رقصیم؟ رقصیدن دقیقا همان کاری است که باید با آهنگ کرد. صفحه 34

منظورت پیمانی واقعی مثل غسل تعمید است؟ صفحه 47

من دوست دارم گربه یا سگ باشم. صفحه 61

مادام فیدولیا داخل شد. او قبلا چندین سال رقصنده برجسته ای بوده است و از هفت سالگی در مدرسه سلطنتی باله روسیه آموزش دیده بود. او کاری کرده بود که نامش از قبل از جنگ در سال 1914 نه تنها در روسیه بلکه در سرتاسر جهان زبانزد عام و خاص شده بود. صفحه 62

بیشتر کسانی که اسم شان در تاریخ ثبت شده، پادشاهان و ملکه ها هستندمثلا شاهزاده الیزابتاسمش ثبت می شود. صفحه 68

جوراب های مخصوص کریسمس شان پر شده بود و این دفعه علاوه بر چیزهای همیشگی، خوک های بزرگ شکری با دماغ های صورتی و دم های پشمی هم درون جوراب ها بودند صفحه 85

بلکه بر این باور بود ، رقصیدن مهم ترین مساله در دنیاست. صفحه 92

در کتاب فکر می کنم بیش از شماره صفحات کتاب از واژه رقص و رقاصی و ... استفاده شده است.

سه دختر رمان یکی می خواهد هنرپیشه شود و یکی رقاص و یکی هم تعمیرکار ماشین.

البته من قائل به عمدی  برای نویسنده کتاب در مطالب کتاب نیستم و نویسنده بر اساس فرهنگ زمان خودش که سالها از آن می گذرد و صد شرف به وضعیت فرهنگی فعلی انگلیس دارد مطلبش را نوشته است و همچنین مترجم نیز چاره جز این ترجمه نداشته است ولی از سلیقه نشر غنچه متاسف شدم که این چه کتابی آموزنده ای است برای کودکان ایران اسلامی!!!

و اصلا اگر این کتاب در اختیار کودکان ایرانی قرار نگیرد چه چیزی را از دست می دادند.

در مورد این کتاب مسئله بر روی کاهش بخش هایی از داستان نیست. این داستان برای کودک و نوجوان ما مضر است و باید در مورد چاپ و عدم چاپ آن بررسی می شد و به نظر من این کتاب، کتابی غیر مفید و بلکه مضر برای کودک و نوجوان ماست و بیش از آموزندگی مطالب، دارای مضرات فراوان است و اختلاف فرهنگی آن در حدی است که امکان حک و اصلاح  ندارد. البته مطالعه کتاب برای رمان خوان های حرفه‌ای و اهالی فرهنگ و هنر خالی از فایده نیست.

خواندن 2109 دفعه
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 بهمن 1395 ساعت 17:29
برچسب‌ها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

درباره نویسنده: